События и мероприятия

Театральные субботы в Мелихове

Каждая суббота в Музее-заповеднике А.П. Чехова Театральная. В течение дня на усадьбе проходят мини-спектакли (15-25 минут) Мелиховского театра «Чеховская студия» по ранним, юмористическим рассказам Антона Павловича.

Выставка «Tuberculosis – борьба между телом и духом»

22 June 2019  - 29 February 2020

Выставка представлена в одной из частей экспозиции «Амбулатория». Туберкулез, чахотка, бугорчатка, белая смерть…

Выставка «Космическая филателия»

26 September 2019  - 22 March 2020

В Музее писем открылась новая филателистическая выставка. Выставка посвящена Всемирной неделе космоса (4-10 октября).

Юбилейная выставка в двух частях. Часть I. «Дорогой, многоуважаемый дом»

24 January 2020  - 15 March 2020

«Хорошие музеи составляются не годами, а, можно сказать, веками», – заметил однажды Антон Павлович. По этим меркам музей А.П. Чехова в Мелихове сравнительно молодой.

X Международный конкурс чтецких работ им. А.Чехова

26 January 2020  - 29 January 2020

Конкурс проходит ежегодно среди молодых актеров и студентов театральных вузов России и других стран.

A play A Nature Reserve

1 February 2020 (Сб)   05:00

The action of this short novel takes place in the late 70's at the Museum-Reserve of A.S. Pushkin "Mikhailovskoye" (Pushkin museum-reserve).

A play Chizhik-Pyzhik, where have you been...?

2 February 2020 (Вс)   12:00

Anton Chekhov was never known as a children's writer, he never wrote stories especially for young readers.

Спектакль «Чехов и Чайковский (истории знакомства)» Театрального коллектива «Яблочный пирог»

8 February 2020 (Сб)   02:00

Приглашаем на спектакль Театрального коллектива «Яблочный пирог» МАОУ «СОШ №9 им. А.С. Пушкина с углубленным изучением предметов физико-математического цикла» г. Пермь  —  спектакль «Чехов и Чайковский (истории знакомства)».

A play The Bench

8 February 2020 (Сб)   05:00

The play is staged only for two characters: "SHE" ~ a single, divorced woman, unsuccessful in seeking a life partner, and “HE” ~ an unhappy married man trying to find a source of comfort in quick dating in the park.

A play Dream of Kashtanka the Dog

9 February 2020 (Вс)   12:00

Performance Dream of Kashtanka the Dog was staged by the Melikhovo theatre "Chekhov Studio" on the basis of the story Kashtanka by Anton Chekhov, the story we all love from our childhood.

A play Psychopaths

15 February 2020 (Сб)   05:00

Psychopaths is an onstage composition of five short stories by A. P. Chekhov: Two newsman, Overdone, A malefactor, The Death of a Government Clerk and Psychopaths.

A play BALLET SLIPPERS

16 February 2020 (Вс)   12:00

Ballet Slippers is a Melikhovo Theatre "Chekhov Studio" performance. It is a staging of the same name story written by Ilze Liepa, a wonderful Russian ballerina and People's artist of Russia.

A play The Landlady

22 February 2020 (Сб)   05:00

A little-known early story by Anton Chekhov The Landlady was dramatized and staged in our theatre.

Концерт ко дню защитника Отечества «О героях былых времён»

23 February 2020 (Вс)   02:00

Музыкальная программа с участием студентов Российской академии музыки имени Гнесиных.

A play Polite people/People with good manners

23 February 2020 (Вс)   05:00

The play brings together five short stories by A. P. Chekhov where main characters are ~ foreigners.

A play Workman Balda/A Blockhead

24 February 2020 (Пн)   12:00

Workman Balda/ A Blockhead ~ is a funny and morality tale, where honesty and worldly wisdom prevail over greed and evil forces.

Maslenitsa Festival/Pancake Week Grand Style in Melikhovo

29 February 2020 (Сб)   01:00  - 04:00

Look no further than! Keep all your troubles away and come for a visit this day!

A play Performance "Rather scary tales"

29 February 2020 (Сб)   05:00

Our new performance "Rather scary tales" directed by Kirill Loskutov is staged not only for children but surely enough for the whole family.